Možnosti přivýdělku pro nezaměstnané
Pokud jste přišli o práci, pravděpodobně jste zaregistrování na úřadu práce. Ten za vás platí zdravotní pojištění a po splnění některých podmínek vyplácí po určitou omezenou dobu podporu v nezaměstnanosti.
Je potřeba znát pravidla
Určitě byste rádi zase co nejdříve pracovali. Nerýsuje se ještě nabídka trvalého zaměstnání nebo jste se neodhodlali k podnikání? Jste registrováni na úřadu práce a chcete si přivydělat? Je to možné, ale má to svá pravidla a hranice, aby vás z evidence uchazečů o zaměstnání nevyřadili.
Kolik si můžete v evidenci uchazečů o práci přivydělat?
Každý měsíc si můžete přivydělat až 4 600 Kč, a to v rámci takzvaného nekolidujícího zaměstnání. Jde o polovinu minimální mzdy. Ani pokud máte příjmů více, jejich celková částka nesmí tuto hranici překročit. Většinou lidé pracují v této situaci na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti.
Abyste vás nevyřadili z evidence
Jakýkoliv přivýdělek má člověk v evidenci úřadu práce povinnost nahlásit úřadu práce nejpozději v den jeho započetí. Pokud na to zapomenete nebo přivýdělek úmyslně zatajíte, hrozí vám vyřazení z evidence a sankce.
Výši výdělku je nutno dokládat
Výši výdělku dokládáte na předepsaném formuláři. Automaticky vám s ním ale zaniká nárok na podporu v zaměstnanosti, ostatní výhody evidence zůstávají. Doba pobytu na úřadu práce se započítává do nároku na starobní důchod a stát za vás platí zdravotní pojištění.
S úřadem práce spolupracujte
I když máte přivýdělek, neznamená to, že s úřadem práce přestanete spolupracovat. I nadále si hledejte hlavní pracovní poměr nebo přemýšlejte, jestli nerozjet vlastní podnikání. To, že jste nezaměstnaní, má na vaši psychiku i peněženku nepříznivý dopad a určitě byste to rádi co nejdříve změnili.
Vloženo: 17.12.2015